Gazeta Wyborcza Stołeczna 17 XII 2003
tekst był tu ale już został zarchiwizowany... :(  

Wielbiciele Brunona

Koło Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego popularyzuje jego twórczość m.in. przez Internet. Pisarz futurysta i reformator polskiej ortografii przeżywa drugą młodość.Wszystko zaczęło się cztery lata temu, gdy grupka maturzystów z LO im. S. I. Witkiewicza założyła Stowarzyszenie Miłośników Futuryzmu. Potem okazało się, że najbardziej interesuje ich Jasieński i działalność organizacji skupiła się wokół tej postaci. Dziś do Koła należą przede wszystkim warszawscy studenci, m.in. z wydziałów polonistyki, filologii klasycznej, dziennikarstwa, a nawet teologii. Na polonistyce UW powstaje już nawet praca magisterska o manekinach w literaturze. Autor „Balu manekinów” będzie jednym z jej bohaterów.
Największym osiągnięciem młodych pasjonatów jest rozbudowana strona internetowa o Jasieńskim. Można tu znaleźć niepublikowane dotąd zdjęcia Brunona z dzieciństwa i młodości, archiwum prasowych wzmianek i aktualne wydarzenia związane z twórczością Jasieńskiego. – Od obcych ludzi otrzymuję kilka maili w miesiącu: z prośbami, podziękowaniami, zachwytami... – opowiada Maria Więckowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i twórczyni strony – Ambicją Koła jest internetowa edycja Dzieł Wszystkich Jasieńskiego i ten cel już prawie osiągnęliśmy.
Koło organizuje też Brunonalia – imprezę rocznicową w Klimontowie, rodzinnym mieście Jasieńskiego. Podczas tegorocznej, drugiej edycji odbyły się warsztaty teatralne, premiera dramatu „Stójka”, projekcje filmów i promocja książki Krzysztofa Jaworskiego „Bruno Jasieński w Paryżu”.
Najnowsze plany miłośników futuryzmu to wycieczka edukacyjna dla uczniów z Klimontowa. W czasie ferii zimowych dzieciaki zostaną zaproszone do Warszawy. Wkrótce, po raz pierwszy w stolicy, zostanie też wystawiony spektakl „Stójka”, przedstawiający ostatnie miesiące życia artysty, który zginął w Moskwie rozstrzelany na rozkaz NKWD. Koło cały czas prowadzi badania nad życiem Jasieńskiego. – Mamy nadzieję, że dzięki szperaniu w archiwach i rozmowom z mieszkańcami Klimontowa poznamy więcej faktów o Brunonie – mówi Marysia Więckowska.

Katarzyna Andrejuk

Adres witryny Brunona Jasieńskiego: http://www.republika.pl/mkw98/bruno.html