Człowiek zmienia skórę (wydanie ros.1933-34, pol.1935-37, wznowienie 1961)
Inne powieści      Życiorys

Obszerne fragmenty powieści:

Rozdziały 1-3

Rozdziały 4-7

Rozdziały 8-11 w przygotowaniu

Rozdział 1 Rozdział 2 Rozdział 3 Rozdział 4   Rozdział 5 Rozdział 6  Rozdział 7 Rozdział 8 Rozdział 9 Rozdział 10 Rozdział 11 Koniec

Subiektywne (więc być może krzywdzące) wrażenia autorki niniejszej strony:

    Opowieść o trudnościach w budowie komunizmu. Akcja rozgrywa się w Tadżykistanie. Egzotyczna sceneria ubarwia nieco nudne problemy związane z eksploatacją koparek, dominują jednak elementy typowej powieści socrealistycznej: sabotaż, tropienie wrogów, niewinnie oskarżony uczciwy komunista, afera szpiegowska w tle, "nawrócenia" niedowiarków na socjalizm, a nade wszystko koparki, wykopy, dźwigi, młoty...Plus galeria nieinteresujących postaci i ich nieestetyczne, upalne romanse.
    Tu i ówdzie przebija się futurystyczna lekkość i literacki talent Jasieńskiego, ale niestety są i takie fragmenty:
"...Wbiłeś sobie w głowę, że "nie wydamy!" i "nie wydamy!" i myślisz, że to robotnicza solidarność? Z kim się solidaryzujesz? Z wrogiem klasowym, kułakiem. Oto z kim! Myślisz, że mało zbiegłych kułaków przedostało się do nas na budowę? (...) Oczy wam mydlimy, powiadasz? A Pticyn to nie z twojej brygady? Czystej krwi proletariusz, co? Czy ty wiesz, że ten twój Pticyn, kiedy go rozkułaczono pod Tambowem, podpalił całe zboże kołchozowe? Kołchoz z jego powodu się rozpadł, a ludzie poszli z torbami. Przyszedł do mnie rano chłopak i opowiedział. Może się mylę, mówi, ale bardzo jakoś podobny." etc. etc.

    Po opublikowaniu powieści Jasieński otrzymał honorowe obywatelstwo Tadżykistanu. Do lat 70' książka ta była obowiązkową lekturą w tamtejszych szkołach, w 1982 powstał na jej podstawie serial. Zdobyty w 1970 roku szczyt (5607n.p.m.) nazwano imieniem Jasieńskiego i umieszczono na nim egzemplarz "Człowieka..."